Rada pro maturanty: začněte hned
Navštívila jsem několik maturitních večírků a bavila jsem se se studenty a jejich kamarády. Někteří přesně věděli, co chtějí dál dělat, jiní si nebyli jisti, kterým směrem se vydat. Když jsem se zeptala, jestli mají nějaké zkušenosti v oboru, na které se chtějí zaměřit, většina přiznala, že nemá téměř žádné.
Je snadné se vymlouvat.
"Nemám žádný základ, abych si našel práci ve svém oboru."
"V mém oboru nabízejí stáže až v posledním ročníku na vysoké."
"Jak bych vůbec věděl, kde začít?"
Skutečnost: Neexistuje žádný důvod, který by vám bránil v tom, abyste získávali zkušenosti již nyní.
Najděte si svůj obor
Napište seznam, nakreslete myšlenkovou mapu nebo vytvořte koláž věcí, díky kterým jste se cítili nejvíce živí, povzbuzení, sebevědomí a které vás nabíjely energií. Popřemýšlejte nad všemi aspekty svého života včetně koníčků, nejen nad prací a školou. Mohou to být velké věci nebo jen maličkosti, díky kterým jste se cítili šťastní a ani jste nevnímali čas.
Dobře. Nyní přijďte na to, proč jste se v těchto okamžicích cítili tak úžasně. Jaké dovednosti jste použili? Co všechny ty okamžiky spojuje? Co je ve světě třeba udělat, kde by se tyto schopnosti daly využít?
Popřemýšlejte nad tím, co je na světě špatně. Na čem vám záleží tak moc, že s tím chcete něco udělat? Podívejte se kdo, kde a jak na takových problémech pracuje. Jak byste se mohli zapojit vy se svými dovednostmi? Co byste mohli dělat, abyste zkombinovali to, na čem vám záleží, s tím, co děláte rádi?
Začněte se učit
Jakmile si ujasníte, o jaký obor se zajímáte, naučete se o něm co nejvíc. Nečekejte, až se objeví nějaká příležitost, abyste se rozhodli, hledáte-li právě to. Většina škol nabízí stáže až v posledním ročníku, kdy už něco o dané problematice víte.
Měli byste se začít starat o to, jak vypadá práce, o kterou se zajímáte:
- Sledujte lidi ze stejného oboru na sociálních sítích.
- Čtěte odborné blogy.
- Poznamenejte si, kteří autoři a zdroje odborníci doporučují, komentujte, ptejte se.
- Promluvte si s lidmi z oboru, jen málo z nich odmítne pozvání na kávu.
Interakce vám pomůže vstřebat spoustu zkušeností z druhé ruky a také si udělat obraz o tom, jak vypadá kariéra právě v této oblasti.
O jaké oblasti se chcete dozvídat stále víc a víc? Které oblasti vás naprosto nezajímají? Máte pocit, že vás tento obor přitahuje? Výborně! Pokud ne, výborně! Nyní máte více informací, se kterými můžete pracovat. V každém případě se snažte rozpoznat, co vás táhne nahoru a co zase dolů. Pokud tyto věci identifikujete, budete mít více informací, které vám pomohou najít obor, do kterého se budete hodit nebo nějakou příbuznou oblast, která vás může zajímat.
Zkoušejte různé věci
Učení je kritický první krok, ale čím dříve začnete sbírat reálné zkušenosti, tím dříve budete mít zpětnou vazbu a informace, které vám mohou pomoci.
- Poproste někoho, kdo vám pomáhal ve fázi učení, jestli s ním můžete strávit den v práci.
- Zkuste dělat nějakou dobrovolnickou činnost, jen abyste si vyzkoušeli, jaké to je pracovat každý den. Nabídka práce zdarma je mocná tajná zbraň. Otevírá dveře.
- Zeptejte se na stáž (i když není nabízena žádná konkrétní pozice). Placená nebo neplacená, je to velmi cenná zkušenost.
Zašpinit si ruce za to stojí. Jakmile máte zkušenosti z první ruky, můžete dělat více rozvážných rozhodnutí. Zatímco se to může zdát kontraproduktivní, získávání zkušeností v něčem, co považujete za nezajímavé nebo frustrující, může vést k novým dovednostem a kontaktům.
Nenechte období maturity, aby se proměnilo v období plné nerozhodnosti. Možná si myslíte, že je to poslední možnost, když se můžete flákat, ale nesmíte usnout na vavřínech. Stanovte si nějaké cíle a zavažte se k plánu, že budete zkoušet nové věci, abyste získali nejcennější nástroj ze všech: zkušenost.
Připravit se, pozor, start!
Článek je přeložen z českého jazyka z http://www.mimoskolu.cz/rada-pro-maturanty-zacnete-hned/