#08: Denní přehled: Jak jej využít na maximum?
V první řadě dáváme ruku na srdce a rovnou ti musíme prozradit: neexistuje správné a nesprávné použití. Lineární, kreslené, počmárané nebo úhledné - tvé běžné plánování dne má především sloužit tobě a pomoci ti stát se pánem/paní svého času. Připravili jsme si však několik rad, které vám pomohou orientovat se v denním plánování a využít i tuto sekci co nejlépe.
Jak je rozvržen den v Žurnálu
Možná si doposud využíval/a jen hlavní prostor s řádky. Každý prvek však představuje jednu z věcí, o kterých věříme, že by mohly být součástí vyvážené správy času. Povzbuzuje k probouzení kreativity, k prioritizování, k moudrému plánování a také k systematickému time managementu . Nezapomněli jsme ani na vděčnost, jednu z nejsilnějších lidských schopností, která tě každý den může posílit a povzbudit – i když ten den nebyl nejlepší.
Jak to tedy v praxi vypadá?
Kroužek na vrchu strany
Prázdný kroužek nahoře představuje kreativní výzvu: Zvládneš každý den až do konce roku s tímto kroužkem udělat něco jiného? PS: nálepky nejsou vůbec podvod, ale neboj se výzvy udělat s tím něco bez pomoci předem vytištěných ozdob. :-)
Chceš vědět, jak využívají kroužek na vrchu strany Žurnálisté v naší komunitě? Pak se určitě přidej k nám do skupiny na Facebooku a přečti si komentáře pod tímto příspěvkem . A nezapomeň zanechat tvůj komentář, klidně is fotkou, ať vidíme, jak kreativně ses s touto výzvou popasoval/a ty.
Priorita dne
Určit si cíle a úkoly je jedna věc, jejich správná prioritizace je něco úplně jiného. Zamysli se nad tím takto: Nezáleží na tom, kolik se ti během dne podařilo udělat, pokud to, co se udělalo, nebylo opravdu důležité. Tady nezapomínej na své cíle a hodnoty - odrážejí se i při tvém každodenním plánování?
Proto začni Prioritou dne . I kdybys nestihl nic jiného, tohle zkrátka musíš dát.
Pokud následuješ naše tipy, v Pondelu sis vybral/a několik největších priorit pro tento týden. Propoj je s Prioritou dne tak, že na každý den si dáš jako prioritu jeden z nejdůležitějších úkolů týdne.
Naučíš se tak, že při týdenním plánování to není třeba přehánět s prioritami. Zároveň začneš každý den s úžasným pocitem produktivity. Co může být lepšího, než mít už v první části dne hotovo to nejdůležitější?
Každodenní plánování a poznámky
Úkoly a schůzky si zaznačuj na připravené řádky .
Do řádků si můžeš kreslit tečky či pomlčky pro úkoly , vykřičníky pro priority , kroužky či čtverečky pro setkání. Neboj se experimentovat. Pár našich tipů najdeš i níže v Legendě. Avšak to, jak se rozhodneš tuto část vyplňovat, je opravdu na tobě – a ano, musíme to zdůrazňovat z jednoduchého důvodu. Jakýkoli diář či appka jsou našimi pomocníky. Nesloužíme jim. Oni slouží nám. Využívej tedy i Žurnál tak, aby ti pomohl na tvé cestě za úspěchem.
Kreativitě a tvým poznámkám se meze nekladou
Vyslechl/a sis dnes zajímavý podcast či přečetl/a pár stránek z knihy? Zamyslel/a ses během cesty vlakem nad novým kreativním nápadem? Měl/a jsi podnětnou diskusi s kolegyní či jen obyčejnou poradu, ze které vzešla spousta nových nápadů? Využij vytečkovaný prostor k jejich zapsání. Ať už to budou poznámky, zápisky z porad či přednášek, mini kresby, skici či nálepky je na tobě.
Máš chuť zlepšit své vizuální myšlení a způsob, jakým si děláš poznámky? Potom nás nech doprovázet tě uměním skečnotingu. Více se dozvíš ve Cvičebnici s názvem Skečovník zde.
S vděčností dále zajdeš
Večer věnuj pár minut přemýšlení nad věcmi, za které v daný den děkuješ. I když máš dnes pátek třináctého, zkus si vzpomenout alespoň na dvě příjemné maličkosti . Díky tomu si po čase začneš uvědomovat pozitivní věci a staneš se tak šťastnějším člověkem.
INSPIRUJ SE LEGENDOU ŽURNÁLISTŮ:
Juraj :
"Všechny úkoly si odděluji podle časové posloupnosti, s tím, že eventy si píšu jako první, protože jsou časově fixní. Využívám své vlastní značky podobné jako v Bullet Journal metodě. Například takové:
🔲 úkol (prázdný čtverec)
F🔲 žába dne (frog čtverec)
❗️🔲 role s finálním DDL
⬛️ splněný úkol (plný čtverec)
❎ nesplněný úkol (x-kom proškrnutý čtverec)
🔲> přesunutý úkol (čtverec a šipka)
⭕️ event, událost s konkrétním časem (kruh)
🔴 splněný event (plný kruh)
🎵 podcast (noty)
🎥 film (kamera)
💡 nápad (žárovka s písmenem I)
⭕️ T nástroj, tool, appka (písmeno T v kruhu)
Ivan:
„Jako první se snažím psát úkoly, které se vážou k času, značím si je ⭕️. Dávám si je zhruba tam, kde jsou v rámci dne.
Pak píšu konkrétní tudoučka na daný den, značím je 🔲, ale pokud by mi zabrali větší časový blok, používám jinou značku a [ ] zaberu si větší část strany.
Pokud něco z chůviček nesplním, nenechávám to na této straně, ale rovnou přesouvám na další volný den do další volné plochy (označím to šipkou → )
Pokud se něco teprve plánuje, např. setkání s kámoši, značím si to jako ⭐.
Nejdůležitější je pro mě, abych každý den uzavřel a nezůstali mi tam viset zapomenuté tudoučka . Proto, když ho mám (většinou večer) uzavřen a všechno je hotové nebo přesunuté, udělám přes název dne X-ko a vím, že mi tam nic nezbylo."
Veronika :
"Řádkovanou část denního přehledu používám na úkoly. Postupuji od prvních řádků, pokud jde o pracovní věci a odspodu pokud jde o osobní úkoly. Dávám si pozor na to, abych na daný den měla napsané jen věci, které opravdu musí být splněny v daný den. Všechny ostatní úkoly mám zapsané ve svém elektronickém to-do dopise .
❏ prázdný čtvereček je nesplněný úkol. Pokud se mi ji podaří splnit, čtvereček vybarvím. Pokud ne, ale přesouvám si ji na jiný den, přidám dovnitř malinkou šipku. Není-li splněna, ale přesouvat ji nebudu, udělá uvnitř křížek (X).
O prázdný kroužek funguje v mém plánování podobně. Jediný rozdíl je v tom, že kroužek označuje setkání a má tedy přidělený konkrétní čas.
— Pomlčkou označuji poznámky či menší části v rámci jednoho úkolu."
Co řekneš, pustíš se nyní do pravidelnějšího používání svého Žurnálu? Pokud ho už nějakou dobu používáš a máš svůj systém, který ti funguje při denním plánování, poděl se s námi is dalšími Žurnálisty na Facebooku.