Měsíc předem
Setkání, deadliny, konference, výlety, zkoušky a jiné aktivity, o kterých vím měsíc předem, si zapisuji hned jak se o nich dozvím (!). Abych při tom všem nezapomněl i na sebe a nějaké osobní cíle, využívám prostor pro měsíční plánování.
Vždy si shrnu, co mi přinesl předchozí měsíc a zapíšu si, co bych chtěl zlepšit nebo zažít ten nadcházející. Možná potřebuji trochu šetřit, zvýšit počet tréninků nebo opravdu začít číst knihy na státnice - to vše si tam zapíšu.
Máš-li na to ve svém diáři prostor, můžeš si také zapisovat návyky, které chceš budovat – svou rutinu – a zaškrtnout každý den, kdy se ti to povedlo. Může to být sport, čtení, věnování se cizím jazykům a pod.
V praxi se k této dvoustraně vracím vždy, když plánuji týden předem (většinou v neděli).
Týden předem
Toto je něco, co mi na začátku výšku velmi chybělo. Přehled o setkáních, písemkách, akcích ve městě, na které chci jít… vše na jednom místě a pod tím týdenní tudoučko .
To jsou věci, kterým se ten týden musím věnovat, ačkoli pravděpodobně je rozložím na menší mezicíle. Například:
- naučit se na test z lingvistiky
- připravit prezentaci na konferenci
- napsat článek na blog
- naplánovat dovolenou
- a podobně
Kromě toho si každý týden shrnu, jak jsem spokojen v 6 hlavních oblastech života, které rozlišuje Žurnál, a zapíšu si, za co se za poslední týden chci pochlubit, co se mi podařilo. Potom si také stanovím, co chci zlepšit.
Zde je prostor zařadit si měsíční cíl do reálného života - aby například to spoření nezůstalo jen někde v mé hlavě, ale reálně jsem ho přetavil do diáře.
Tím pádem si například na pondělí zařadím připomínku "Dnes nic nekupuj" nebo na středu si dám roli "Nakup potraviny na víkend".
V praxi se k této dvoustránce vracím během celého týdne.
Den předem
Nebo klidně iv daný den, máš-li na to ráno čas. Pointou zůstává, že si klasicky vyplňuji denní přehled v diáři. Zahrnuje to:
- co v ten den musím udělat
- kam ten den pojedu
- termíny, pokud nějaké v ten den mám
- nějaký menší cíl, který souvisí s měsíčním větším cílem
Používám fakt jednoduché označování: čtverec pro roli, kuličku pro akci nebo setkání, vykřičník pro připomínku a zvýrazňuji to, co je prioritou , zvýrazňovači (světlými na dopolední a tmavými na odpolední věci, pokud jich je tak mnoho). To, co splním, vybarvím (čtvrtec nebo kulička), a pokud něco přesouvám, označím to šipkou a hned zapisuji na další den . Přesunuté úkoly mají automaticky prioritu druhý den.
Nedělám z přesouvání velkou tragédii. Někdy neodhadnu čas nebo vlastní sílu, značí to jen tolik, že se to ten den už nedalo nebo že vyskočila nějaká jiná priorita. A už když jsme u priorit: jednoznačně prioritizuj přímo v diáři. Už když máš více než 3 úkoly, zvýrazni ty 3, které ten den uděláš i kdyby z nebe padaly pečené holuby.
Někdy si zapíšu něco většího a zjistím, že vlastně k tomu, abych to splnila, musím udělat několik kroků a možná všechny za jeden den nesplním. Takový čas jen úkol rozdělím přímo na té straně a přes odrážky vypíšu pod sebe vše, co mi pomůže splnit hlavní úkol. Příklad pro ilustraci:
- Napsat nový blog post
- editovat fotografie
- vyhledat 3 zdroje k tématu
- napsat osnovu článku
- připravit posty na social
- dopsat článek a publikovat
- sdílet článek na FB a IG
Myslím si, že je to velmi intuitivní a přizpůsobuji si to podle toho, jak se ten den cítím. Důležité je vědět, co musím udělat, co chci udělat a co jsem opravdu udělal.
Den zvyknu ukončit zapsáním si něčeho, za co jsem ten den vděčná. Neboť vděčnosti nikdy není dost.
Co všechno tedy do diáře (podle mě) patří?
- setkání nebo termíny na daný den
- akce, na které chceš jít (například ten festival o 3 měsíce nebo divadelní představení, které by ti jinak připomněl Facebook jen hodinu předtím)
- úkoly, které si určíš sám/sama
- připomínky nebo rychlé myšlenky či nápady (nebo jinak fakt zapomeneš)
- co uděláš jako první: prioritizuj přímo v diáři
- kousek vděčnosti
- zhodnocení toho, jak se ti daří, v pravidelných intervalech
- fitko, jídlo, voda, alkohol, léky a menstruace – vše, o čem je dobré mít přehled, když se tě tvůj lékař zeptá
Výhoda BuJo: Stránky podle tebe
Velkou přidanou hodnotou je, pokud si vytvoříš na prázdných stránkách seznamy nebo tabulky pro sledování věcí, na kterých ti záleží. Několik skvělých nápadů:
- Knihy, které chci přečíst / Filmy, které chci vidět
- Sledování návyků
- Fitness cíle
- Sledování absenček pro studenty (stejně i známek ze zápočtů či písemek)
- Sledování menstruačního cyklu pro ženy (pokud jsi old school a nechceš k tomu mobilní apku)
Ty si ale přizpůsob podle sebe. Důležité je používat Nápadník a BuJo jako tvůj nástroj pro lepší život, nejsi jeho otrokem. :)
Používáš nebo chystáš se používat bullet journaling? Posílej nám tvé fotky do komentů nebo na Instagramu, rádi jimi povzbudíme komunitu hrdinů.