#29: Týdenní přehled: Vše důležité na jedné dvoustraně
V první řadě dáváme ruku na srdce a rovnou ti musíme prozradit: neexistuje správné a nesprávné použití. Lineární, kreslené, počmárané nebo úhledné – tvé běžné plánování má především sloužit tobě a pomoci ti stát se pánem svého času. Připravili jsme si však několik rad, které vám pomohou orientovat se v týdenním plánování a využít i tuto sekci co nejlépe. Čti tedy klidně dál.
Označování poznámek v týdenním přehledu
Pro začátek si vytvoř systém pro označování úloh. Může se jednat o jakékoli piktogramy, které můžeš (ale nemusíš) využívat. Pomohou ti zejména rychle rozeznávat poznámky ve tvém týdenním přehledu – mítinky, úkoly, termíny nebo nápady či poznámky. Hlavně si vytvoř takový systém, který ti bude vyhovovat. Například já používám znaky takto:
- trojúhelník pro setkání (může to být vyučování, setkání či akce): po absolvování ho vymaluji
- tečku pro úkoly: po absolvování přes ni nakreslím dýmku (šetří to čas i pero namísto vyplňování čtverečků)
- osobní poznámky, modlitby, myšlenky, úryvky z knih, biblické verše či nápady si orámuji zvýrazňovačem nebo jinak oddělím od to-do listu (např. washi páskou)
- úkoly píšu do první poloviny a termíny do druhé : tak získávám přehled o tom, co musím udělat a zároveň vidím pěkně pod sebou, kdy se kam a za kým mám přesunout
To ovšem není všechno. Týden ve Žurnálu má totiž několik prvků.
JAK JE ROZVRHNUTÝ DEN V ŽURNÁLU
Každý prvek představuje jednu z věcí, o kterých věříme, že by mohly být součástí vyvážené správy času. Povzbuzuje k prioritizování, k moudrému plánování a také k systematickému time managementu . Nezapomněli jsme ani na vděčnost, jednu z nejsilnějších lidských schopností, která tě každý týden může posílit a povzbudit – i když uplynulé dny nebyly nejlepší. Jak to tedy v praxi vypadá?
PRIORITA TÝDNE
Určit si cíle a úkoly je jedna věc, jejich správná prioritizace je něco úplně jiného, ale stejně důležité. Zamysli se nad tím takto: Nezáleží na tom, kolik se ti během dne podařilo udělat, pokud to, co se udělalo, nebylo opravdu důležité. Tady nezapomínej na své cíle a hodnoty - odrážejí se i při tvém každodenním plánování? Proto začni Prioritou týdne . I kdybys nestihl nic jiného, tohle zkrátka musíš dát. Vybírej uvážlivě - v ideálním případě by to neměla být jen věc, na které ti hoří termín, ale něco, co tě posune dál .
Aby byl nejbližší týden úspěšný. Potřebuješ mu dát kvalitní základ. Tím základem není nic jiného, než plánování. Nezapomeň se podívat do své Ročnice, do svých ročních priorit ai na základě nich se rozhodni, jaké nejdůležitější úkoly tě v nejbližším týdnu čekají. Při denním plánování je nespouštěj z očí.
KAŽDODENNÍ PLÁNOVÁNÍ A POZNÁMKY
Úkoly, setkání, poznámky ze setkání či tipy na dobré filmy si zaznačuj na připravené řádky. Určitě sis všiml/la, že po řádcích následuje "freestyle" část s tečkami. Naše doporučení je: využij horní část pro plánování dne a spodní pro poznámky či kreslení. Avšak to, jak se rozhodneš tuto část vyplňovat, je opravdu na tobě – a ano, musíme to zdůrazňovat z jednoduchého důvodu. Jakýkoli diář či appka jsou našimi pomocníky. Nesloužíme jim. Oni slouží nám. Využívej tedy i Žurnál tak, aby ti pomohl na tvé cestě za úspěchem .
S VDĚČNOSTÍ DÁLE ZÁJDEŠ
Na konci týdne věnuj pár minut přemýšlení nad věcmi, za které v daný týden děkuješ. I když máš dnes Pátek třináctého, zkus si vzpomenout alespoň na tři příjemné maličkosti . Díky tomu si po čase začneš uvědomovat pozitivní věci a staneš se tak šťastnějším člověkem.
Tak co, jdeš se pustit do plánování ve svém Žurnálu? Nebo máš již zavedený systém, který ti funguje? Poděl se o tom s námi na naší facebookové skupině Žurnálisté . Těšíme se na tebe.