Systém a svoboda při zapisování? Objev Metodu Bullet Journal
Možná jsi už na Pinterestu či Instagramu zachytil/a fotky krásně vyplněných diářů. Umělecky vystínované obrázky, nápadité stránky s názvy měsíců či komplexní týdenní přehledy a denní seznamy úkolů. Většinou jde o nadšence metody Bullet Journal .
Říkáš si, že to nebude zcela pro tebe, neboť přece jen s tím tvým kreslením to není extra sláva? Nemusíš se bát, nechceme z tebe udělat druhého Michelangela, Picassa či Herringa, ani nejnovější hvězdu Pinterestu. ;-) Podstata metody je v něčem úplně jiném.
Píš v odrážkách
Název Bullet Journal, tedy v doslovném překladu jakýsi „diář s odrážkami“, vychází z jednoduchého pravidla a to zní: Píš v odrážkách! To znamená, že se nemusíš trápit velkými písmeny, tečkami, čárkami či jinými gramatickými pravidly. Píšeš krátce, stručně, rychle a hlavně podle sebe – diář má totiž sloužit tobě a ne ty jemu.
Přes zapisování si vlastních myšlenek, pocitů, úkolů a plánů nás učí být blíže k sobě samým. A plnit si naše sny . Protože, pokud lépe poznáme sami sebe, budeme si umět iv hlučné době plné informací vybrat to podstatné. A dosáhnout cílů, které nám udělají radost, protože nám budou dávat skutečný smysl.
Systém a praxe
Základními pilíři metody jsou systém a praxe. Každý správný Bulleťák začíná Indexem (něco jako obsah u knihy), který však zaplníš až později. Začít tedy můžeš výhledem do budoucnosti na to nejpodstatnější, plynule přejdeš na měsíční přehled, následně na týdenní přehled a čeká tě i denní přehled. Zajímavou součástí metody jsou také takzvané příležitostné seznamy. Je však jen na tobě, jaký seznam si vytvoříš. Může to být seznam přečtených knih, deník vděčnosti či sledování návyků. Přestože je BuJo zejména o systému, poskytuje také obrovskou svobodu a prostor pro kreativitu. I proto ho máme tak rádi.
Napsat komentář
Tento web je chráněn službou hCaptcha a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti hCaptcha.